Rozliczanie projektów
1. Podstawowe pojęcia w zarządzaniu projektami
2. Podstawowe pojęcia finansowe
3. Zasoby ludzkie w projektach
5. Zarządzanie zakresem projektu
7. Rozpoczęcie realizacji projektu
9. Raportowanie przebiegu projektu. Metoda EVM.
10. Terminologia w zarządzaniu projektami
Przygotowaliśmy cykl artykułów jako odpowiedź na często pojawiające się pytania ze strony przedsiębiorców i księgowych korzystających z programu mKsiegowa.pl, dotyczących zarządzania projektami i ich rozliczania.
Artykuły adresowane są przede wszystkim do przedsiębiorców, księgowych i członków kadry zarządzającej w firmach. Przedstawiamy podstawowe pojęcia z zakresu zarządzania projektami oraz ich rozliczenia.
Liczymy na to, że przedstawione wiadomości ułatwią skuteczne zarządzanie w tym zakresie.
Publikację uzupełniamy i rozszerzamy na bieżąco o artykuły związane z zarządzaniem projektami. Jeżeli chcesz być informowany o zmianach i nowych wersjach, obserwuj nas na portalach społecznościowych.
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach, obserwuj nas na:
|
Program księgowości internetowej mKsiegowa.pl posiada mechanizmy pozwalające na rejestrowanie prowadzonych w firmie projektów oraz ich rozliczenie. Funkcjonalność tą nazywamy przekrojami. Przekroje umożliwiają nie tylko rozliczenie projektów, ale także rozliczenie innych rozwiązań organizacyjnych w firmie (np. MPK).
|
1. Podstawowe pojęcia w zarządzaniu projektami
W artykułach Rozliczanie projektów rozpoczynamy od wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z zarządzaniem projektami. Przedstawiamy najbardziej popularne techniki i procesy dotyczące rozliczania kosztów projektów oraz ich budżetowania.
2. Podstawowe pojęcia finansowe
Kolejny artykuł zawiera omówienie podstawowych pojęć finansowych związanych z rozliczaniem projektów: zasoby, planowanie finansowe projektów (budżetowanie), koszty oraz analiza rentowności projektów.
3. Zasoby ludzkie w projektach
Realizacja projektu wymaga zaangażowania określonego zespołu ludzi wykonujących zaplanowane czynności. Zrozumienie struktury zespołu projektowego ułatwia zarządzanie projektem oraz jego rozliczenie.
4. Szacowanie kosztów
Jednym z elementów planowania projektu jest właściwe oszacowanie kosztów jego realizacji. W zależności od branży, stosuje się wiele różnych technik szacowania kosztów. Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej popularnymi technikami.
5. Zarządzanie zakresem projektu
Zakres projektu jest punktem wyjściowym przy planowaniu. Zakres często ulega zmianie, co może generować wiele wyzwań w projekcie. W kolejnym artykule zebraliśmy najistotniejsze informacje dotyczące zarządzania zakresem.
6. Zarządzanie ryzykiem
Zarządzanie ryzykiem projektu bywa niedoceniane. Prowadzi to do wielu porażek, a w najlepszym przypadku do przekroczenia budżetu lub czasu trwania. W naszym krótkim artykule sygnalizujemy jedynie najważniejsze elementy zarządzania ryzykiem.
7. Rozpoczęcie realizacji projektu
Etap planowania projektu mamy za sobą. Wiemy już co i kiedy chcemy zrobić. Zakończyliśmy planowanie w innych obszarach. Czy warto się podjąć realizacji projektu? Na podstawie zebranych danych musimy podjąć decyzję. Piszemy też o podstawowej dokumentacji projektu.
8. Budżet projektu
Jednym z najważniejszych parametrów projektu jest jego budżet. Kierownik projektu odpowiedzialny jest za ustalenie budżetu, a następnie monitorowanie kosztów realizacji projektu w korespondencji z budżetem. Ma za zadanie również podejmowanie działań w sytuacji stwierdzenia odchyleń od budżetu.
9. Raportowanie przebiegu projektu. Metoda EVM.
Spośród wielu technik monitorowania i raportowania przebiegu projektu wybraliśmy metodę wartości wypracowanej EVM (Earned Value Method). Opisujemy w skrócie istotę metody, jej zalety oraz warunki stosowania w firmie.
10. Terminologia w zarządzaniu projektami
Zamiast podsumowania cyklu artykułów przedstawiających najważniejsze pojęcia z zarządzania projektami przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych pojęć. Posługiwanie się jednolitą terminologią w zespołach projektowych zdecydowanie ułatwia komunikację.
|
Cały cykl artykułów możesz otrzymać w formie ebooka, w formacie PDF - wystarczy się zarejestrować w programie księgowym mKsiegowa.pl. Każda osoba, która się zarejestruje, ma nieodpłatny dostęp do stale rosnącej biblioteki mKsięgowej.
|