Plan kont - konstrukcja

Plan kont

Konstrukcja planu kont programu księgowego online mKsiegowa.pl pozwala na wielopiętrową sprawozdawczość zarządczą. W programie zaimplementowano rozwiązania:

• grupowanie kont księgowych, które może służyć jako wprowadzenie dodatkowych poziomów kont analitycznych
  • tagi kont – mechanizm pozwalający na przygotowanie sprawozdań Bilans Próbny oraz Zestawienie Wyników dla dowolnie wybranych kont
  • przekroje – możliwość rozbudowy rachunkowości kosztów w oparciu o projekty lub ABC Costing

Plan kont w programie mKsiegowa.pl

Plan kont w programie księgowym online mKsiegowa.pl może być dowolnie kształtowany, z zachowaniem spójności i przejrzystości zapisów księgowych. Przy pierwszym zalogowaniu się do systemu, znajdziesz zaproponowany wzorcowy plan kont wraz z podziałem na grupy i klasy w bilansie oraz RziS. Wszystkie te ustawienia możesz zmodyfikować tak, aby system w pełni dopasował się do potrzeb księgowych Twojej organizacji.

W mKsiegowa.pl konta analityczne można grupować. Każde konto musi zostać przydzielone do określonej grupy kont.

Edycja planu kont

Plan kont zasadniczo definiuje się w części Pielęgnacja modułu Księgowość -> Plan kont

W przypadku wprowadzania większej liczby kont analitycznych można skorzystać z opcji Plan Kont (Analityka) w module Księgowość.

Po przygotowaniu planu kont sprawdź jego poprawność na wydruku.

Bilans Próbny oraz Rachunek wyników są tworzone w oparciu o grupy kont.

W mKsiegowa.pl grupy są szerszym pojęciem niż konto syntetyczne. Grupy kont w ogólności mogą obejmować kilka kont analitycznych tworząc wyższy poziom analityki. Grupa może zawierać inne grupy, przy czym liczba poziomów analityki nie jest ograniczona. Odpowiednikiem konta syntetycznego jest najwyższy poziom grupy kont, która obejmuje przydzielone konta analityczne oraz grupy kont analitycznych (czyli analitykę wyższego poziomu).

Przy rozpoczęciu pracy z programem masz do dyspozycji przykładowe plany kont:

• wzorcowy plan kont dla płatników VAT (spółek z o.o.)
  • wzorcowy plan kont dla fundacji i stowarzyszeń
  • wzorcowy plan kont dla mikroprzedsiębiorstw

Dostępny jest również wzorcowy plan kont w języku angielskim.

Poradnik księgowy

Szeroko o planie kont oraz znaczeniu poszczególnych kont, a także polityce rachunkowości piszemy w naszym poradniku księgowym. Zapraszamy.

pomoc w programie mKsiegowa.pl
Jeżeli macie Państwo pytania dotyczące programu księgowości internetowej mKsiegowa.pl, lub innych zagadnień związanych z księgowością - nasz zespół specjalistów jest do Państwa dyspozycji. Prosimy o kontakt.