Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny

Od 1 lipca 2016 art. 193a Ordynacji podatkowej zmienił zasadniczo sposób prowadzenia kontroli podatkowych i skarbowych w Polsce. Podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych przedstawiają do audytu zawartość zapisów księgowych w postaci elektronicznej. W ramach naszego poradnika księgowego zamieszczamy cykl artykułów gromadzących podstawowe informacje w temacie: Jednolity Plik Kontrolny.

Uwaga: nowy format pliku

Od października 2020 roku format plików JPK został zmieniony - prosimy stosować niniejszą dokumentację tylko w odniesieniu do plików JPK_VAT przygotowanych przed tym terminem.
Szczegółowy opis plików JPK z deklaracją VAT, obowiązujących od października 2020, jest dostępny w artykule na temat JPK_V7.

 
Jednolity Plik Kontrolny
Program księgowy online mKsiegowa.pl posiada funkcjonalność tworzenia plików JPK.
W programie można tworzyć i zapisywać pliki JPK_V7 za dany okres oraz je modyfikować.
Zapraszamy do rejestracji aby nieodpłatnie przetestować program.

Aha, jeszcze jedno: jeżeli chcesz otrzymywać informacje na ten temat, dołącz do nas na:

 
program księgowy na facebook program księgowy na Twitter program księgowy na YouTube
 

JPK - od kiedy obowiązuje?

Nowe wymagania związane z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego wiążą się ze zmianami organizacyjnymi jednostki oraz z przemyśleniem polityki rachunkowości firmy. Artykuł obejmuje najważniejsze z nich.

JPK - od kiedy obowiązuje?
 

JPK - specyfikacja

Jednolity Plik Kontrolny to w gruncie rzeczy cała infrastruktura utworzona przez Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów w celu pozyskiwania od podatników danych finansowych w postaci elektronicznej. Prezentujemy najważniejsze założenia techniczne JPK.

JPK - informacje techniczne, specyfikacja
 

JPK - struktura danych dla ksiąg rachunkowych

Jednym z podstawowych plików JPK jest plik zawierający dane dziennika księgowego oraz obrotów i sald ksiąg rachunkowych. Prezentujemy aktualny sposób przesyłania danych z ksiąg rachunkowych. Zrozumienie, jakie informacje są przesyłane do audytu, ułatwia przygotowanie się do ewentualnej kontroli skarbowej.

JPK księgi rachunkowe, struktura
 

JPK_VAT - ewidencja zakupów i sprzedaży

Kolejny plik JPK obejmuje ewidencję zakupów i sprzedaży VAT. W czytelny sposób przedstawiamy strukturę i podstawowe dane pliku.

JPK ewidencja zakupów i sprzedaży, struktura
 

JPK - kary w przypadku nie wysłania plików JPK w terminie

Dostarczanie pliku JPK_VAT do Urzędu Skarbowego w określonych terminach jest obowiązkowe dla każdego podatnika (z uwzględnieniem vacatio legis). W przypadku opóźnień w wysyłce plików Urząd Kontroli Skarbowej może nałożyć karę.

kary za nie wysłanie JPK lub nieterminowe złożenie JPK
 

Czy JPK jest stosowany tylko w Polsce?

Zrobiliśmy przegląd innych krajów pod kątem wdrożenia jednolitego formatu przesyłania danych kontrolnych zwanym Standard Audit File for Tax lub SAF-T.

Standard Audit File