Nowe przepisy w sprawie podzielonej płatności

zmiany VAT - split payment

 

Od 1 listopada 2019 weszły w życie przepisy dotyczące podzielonej płatności i innych zmian związanych z podatkiem VAT.

Od tego dnia zapłata niektórych faktur musi odbywać się w mechanizmie podzielonej płatności (ang. Split Payment). Dotyczy to faktur powyżej 15 000 zł, w niektórych branżach.

Mechanizm podzielonej płatności nie jest nowy - obowiązuje już od lipca 2018 roku. Pisaliśmy od tym w naszym artykule na blogu. Zapraszamy do przeczytania całego artukułu na temat podzielonej płatności.

Aby poprawnie obsłużyć ten mechanizm w programie mKsiegowa.pl należało utworzyć osobny rachunek VAT.

Obecna zmiana w zakresie Split Payment nie wpływa na sposób konfiguracji programu.

Drugą zmianą wprowadzoną w życie ustawą jest rezygnacja z mechanizmu odwrotnej płatności.

Od 1 listopada 2019 r. zostanły uchylone art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, art. 17 ust. 1c-1h oraz art. 17 ust. 2a i 2b ustawy o VAT. Tym samym zlikwidowane zostało stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia między podatnikami krajowymi. Związane jest to z objęciem transakcji, podlegających obecnie mechanizmowi odwrotnego obciążenia, obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Możliwość wystawiania faktur oraz wprowadzania zakupu w mechanizmie odwrotnego obciążenia została w programie mKsiegowa.pl wprowadzona zgodnie z przepisami. Obecnie możliwość wprowadzania faktur zakupu i sprzedaży w mechanizmie odwrotnej płatności pozostanie tak, aby można było dalej poprawnie księgować wstecznie wprowadzane dokumenty, sprzed 1 listopada 2019 roku.

Zapraszamy do kontaktu lub do darmowej rejestracji, w celu uzyskania dostępu do pełnej wersji programu.