Konta analityczne

Konta analityczne

Program księgowy online mKsiegowa.pl posiada bardzo rozbudowane możliwości tworzenia wielu poziomów kont analitycznych planu kont. Konta analityczne definiuje się w segmencie Pielęgnacja modułu Księgowość -> Plan Kont (Analityka).

W mKsiegowa.pl konta analityczne można grupować. Każde konto musi zostać przydzielone do określonej grupy kont. Przy pomocy grup tworzy się wiele poziomów analityk.

W programie są specyficzne ograniczenia dotyczące tworzenia numerów konta analitycznych. Podczas tworzenia nowego konta analitycznego program sprawdza, czy cyfry numeru konta zgadzają się z cyframi numeru konta syntetycznego.

Np. można tworzyć następującą strukturę kont:

Księgowosć internetowa - plan kont
Konto syntetyczne (Grupa) Konto analityczne
010 010

lub

 
Księgowosć internetowa - plan kont
Konto syntetyczne (Grupa) Konto analityczne
010 010-01
010 010-02

Jeżeli utworzone zostanie konto analityczne takie samo jak grupa (czyli np. 010) i chcemy zwiększyć liczbę kont analitycznych (jak w drugim przykładzie), to po wybraniu konta musimy użyć klawisza Zamień w grupę u dołu ekranu. Konto zostanie zmienione na konto w postaci xxx-1 (np. 010-1). Po zamianie konta można dalej dopisywać konta analityczne tego poziomu (np. 010-2, 010-3, itd).

Księgowość internetowa - plan kontUwaga: W programie mKsiegowa.pl nie należy wprowadzać analitycznych kont rozrachunkowych (zespół 200) dla poszczególnych kontrahentów (zarówno dostawców, jak i odbiorców) do planu kont. Wystarczy wprowadzić Dostawców i Klientów w odpowiednich kartotekach i powiązać z syntetycznymi kontami rozrachunkowymi. Program tworzy subkonta analityczne dla kontrahentów automatycznie. Rozwiązanie takie ma zaletę polegającą na tym, że identyfikacja konta rozrachunkowego podczas np. analizy obrotów odbywa się po nazwie kontrahenta. Nie trzeba pamiętać numeru konta. Jest to szczególnie istotne dla dużej liczby kontrahentów.

 
Księgowość internetowa