Jednolity Plik Kontrolny


JPK - informacje ogólne

Program księgowości internetowej mKsiegowa.pl posiada możliwość przygotowania danych księgowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Szczegółowo opisujemy Jednolity Plik Kontrolny w naszym poradniku.

Uwaga: nowy format pliku

W naszym poradniku opisujemy również sposób tworzenia pliku JPK_V7, który został wprowadzony w roku 2020.

Więcej informacji na temat struktur JPK opracowanych przez Ministerstwo Finansów możesz znaleźć na stronach Portalu Podatkowego.

 


Jak utworzyć plik JPK w programie mKsiegowa?

Tworzenie plików JPK jest dostępne w module Księgowość. Nowy plik kontrolny tworzy się klikając klawisz Nowy u dołu ekranu.

 

 

Na ekranie należy zadać parametry, w zależności od rodzaju pliku. Przykładowo dla pliku JPK_KR są to:

  • początek i koniec raportowanego okresu
  • rodzaj pliku

i kliknąć klawisz Dodaj. Program utworzy nowy plik JPK.

 
 

Podgląd pliku JPK

Po prawej stronie tabelki dostępna jest ikonka wydruk faktury, która pozwala na czytelny podgląd pliku JPK.

podgląd plików jpk

 

Zapis JPK_V7 do Excela

Po prawej stronie tabelki dostępna jest ikonka zapis jpk_v7 do excela, która pozwala na zapis pliku JPK_V7 do Excela.

 

Walidacja numerów NIP

Podczas wysyłania pliku JPK_VAT na serwer Ministerstwa Finansów następuje weryfikacja numerów NIP kontrahentów. Program mKsiegowa.pl został wyposażony w możliwość łatwej weryfikacji numerów NIP przed utworzeniem i wysłaniem pliku.

Po wybraniu typu pliku JPK_VAT pojawia się dodatkowy klawisz Test NIP. Po kliknięciu klawisza program pokazuje w tabeli numery NIP wszystkich kontrahentów, z którymi w danym okresie były przeprowadzone transakcje zakupu lub sprzedaży. Każdy numer NIP można sprawdzić w bazie VIES.

 
 

Jak zmienić lub skasować plik JPK?

Dla każdego wcześniej przygotowanego pliku JPK dostępne są operacje:

  • ikonka pozwala na zmianę zakresu dat, dla którego plik został przygotowany. Po zmianie dat i zapisaniu pliku program tworzy go od nowa;
  • ikonka pozwala na zamknięcie raz przygotowanego pliku oraz zapisanie go na dysku; po zamknięciu ikonka zmienia się na postać i pozwala zapisać gotowy plik na dysku;
  • ikonka pozwala skasować wcześniej przygotowany plik JPK; jeżeli plik nie jest zamknięty, zostaje skasowany natychmiast; przy próbie kasowania pliku zamkniętego program żąda potwierdzenia;
 

Konfiguracja parametrów firmy dla pliku JPK

Przed rozpoczęciem zapisu plików JPK należy sprawdzić poprawność danych firmy w tej samej konfiguracji, która używana jest do konfiguracji deklaracji VAT i JPK.

 

Zagadnienia związane z przygotowaniem pliku JPK_V7

  • Przed utworzeniem pliku JPK zalecane jest zamknięcie dziennika. Zapobiegnie to sytuacji, w której po wygenerowaniu pliku JPK w programie zostaną dokonane zmiany w dzienniku. 
     
  • Plik JPK_V7 wymaga, aby każdy dokument zakupu i sprzedaży odnosił się do kontrahenta z określonym numerem NIP. Jeżeli kontrahent nie ma wpisanego numeru NIP w kartotece program wpisuje do pliku JPK_V7 znacznik <NrKontrahenta>brak</NrKontrahenta>, co jest akceptowane przez algorytmy walidujące pliki JPK. Jeżeli NIP jest wpisany, program mKsiegowa.pl usuwa wszystkie znaki nie będące cyframi i literami (NIP 123-456-78-90 jest zapisywany jako 1234567890).
     
  • Program przy dodawaniu kontrahenta do kartoteki pozwala na weryfikację numerów NIP w bazie VIES. Weryfikacja pozwala uniknąć niektórych błędów przy zapisie JPK_V7, chociaż zdarzają się przypadki, w których poprawny numer NIP powoduje sygnalizację błędu w programie wysyłania JPK_V7 na serwer Ministerstwa Finansów. Jeżeli błąd po stronie programu wysyłającego JPK_V7 nie pozwala na jego wysłanie, wówczas jedynym wyjściem jest skasowanie numeru NIP i utworzenie pliku JPK_V7 od nowa.
     
  • Program zapisuje do pliku JPK_V7 tylko transakcje krajowe, które mają VAT naliczony lub należny większy od 0. Transakcje nie podlegające ustawie VAT, krajowe transakcje zwolnione i 0% nie są zapisywane. Transakcje zagraniczne są zapisywane bez względu na wysokość podatku VAT.
 

Zagadnienia związane z przygotowaniem pliku JPK_FA

W aktualnej wersji programu nie obsługiwane są faktury typu:

  • wewnatrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu
  • faktura VAT marża
  • samofakturowanie
  • dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art.82 ust. 3
  • o których mowa w art. 106c ustawy o VAT
  • wystawianych w imieniu i na rzecz podatnika przez jego przedstawiciela podatkowego
  • wystawianych przez drugiego w kolejności podatnika, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. b i c, w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (procedurze uproszczonej)
 

Wysyłanie pliku JPK_V7 na serwer Ministerstwa Finansów

Plik JPK z deklaracją VAT, obowiązujący od 1 października 2020 i przygotowany w programie mKsiegowa możesz wysłać na serwer w postaci zaszyfrowanej za pomocą programów przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Przygotowaliśmy instrukcję wysyłania plików JPK na serwer MF.