Wpłaty

Rejestrowanie wpłat do kasy, na rachunek bankowy lub na inne konto rozliczeniowe odbywa się w programie księgowym online mKsiegowa.pl za pomocą:

 

Kiedy dokument wpłaty ma zastosowanie?

Wpłaty używaj w przypadku, gdy nie możesz powiązać jej z konkretnym dokumentem rozrachunkowym. Płatności Klientów używaj, gdy chcesz powiązać wpłatę z fakturą sprzedaży lub innym dokumentem.

Ponadto dokument jest przydatny w przypadku wpłaty od dostawcy (np. zwrot nadpłaty).

Wpłatę można powiązać z odpowiednimi fakturami lub korektami w ekranach Rozliczenia klientów oraz dostawców.

W polu Do wybieramy rachunek bankowy, kasę lub inne konto rozliczeniowe, na które będzie zaksięgowana wpłata. W rozwijalnym menu oprócz kasy pokażą się wszystkie konta bankowe i lokaty wcześniej zdefiniowane w konfiguracji systemu (patrz Konta Rozliczeniowe (rachunki bankowe, kasa) - konfiguracja).

Poniżej wprowadź datę wykonania operacji.

W polu Płatne od wybieramy źródło pochodzenia wpłaty:

  • Różne
  • Klient
  • Dostawca
  • Wzorzec

Po wyborze odpowiedniej opcji i przejściu do następnego pola program pokaże dodatkowe pola dla każdej opcji. Jeżeli wybierzesz Różne wówczas możesz wpisać dowolny tekst w polu Nazwa. W przypadku wyboru opcji Wzorzec będziesz mógł skorzystać ze zdefiniowanego wcześniej wzorca operacji bankowej (patrz: Wzorce szybkiego księgowania).

Numer ewidencyjny to kolejny numer dokumentu, który porządkuje kolejność poszczególnych wpłat rejestrowanych w systemie. Zaleca się pozostawienie domyślnego numeru ewidencyjnego, ale możesz go zmienić na inny pod warunkiem, że wcześniej już nie wystąpił. Aby zautomatyzować spersonalizowany numer identyfikacyjny wpłat i wypłat bankowych / kasowych przejdź do modułu Ustawienia -> Numeracja dokumentów.

 

Uwagi

  • Jeżeli zostanie wpisany inny numer ewidencyjny niż wynikający z bieżącej numeracji, wówczas program nie zwiększa numeru o 1 przy kolejnym dokumencie.
  • Wpłaty za faktury sprzedaży łatwiej jest wykonywać przy użyciu Płatności Klienta. Można wówczas kojarzyć płatność z odpowiednim dokumentem źródłowym.

Możesz tworzyć kilka ciągów numeracyjnych dokumentów KP. Sposób definiowania ciągów jest również opisany w Numeracji Dokumentów.

W wierszu Pozycje Wpłaty definiujesz kod konta, na które zostanie zaksięgowana określona kwota pieniędzy.Wybór odpowiedniego konta z planu kont możesz dokonać, wybierając odpowiednie konto na liście rozwijalnej w polu Opis konta, lub ręcznie wpisując kod konta (ręczne wpisanie poprawnego kodu konta skutkuje automatycznym ustawieniem się menu wyboru Opis konta na odpowiednie konto). Pamiętaj, że w razie rozbieżności, dana transakcja zostanie zaksięgowana na konto właściwe dla menu Opis konta.

 

Przekroje

Jeżeli program ma włączony mechanizm raportowania przekrojowego (o ile jest używany mechanizm przekrojów - czytaj: Przekroje), w każdym wierszu dokumentu można wybrać odpowiednie przekroje do których płatność jest przypisana.

 

Wprowadzanie dokumentu

Wprowadź odpowiednie kwoty i ewentualnej uwagi do dokumentu wpłaty oraz kliknij Dodaj pozycję.

Klikając na ikonkę Księgowość online, widoczną z boku każdego wpisu, masz możliwość modyfikacji odpowiedniej pozycji. Czerwony krzyżyk anuluje wpisany wiersz.

Funkcja dokumentu wpłaty powoduje zaksięgowanie jej na kontach po kliknięciu klawisza "Wprowadź Wpłatę".


Dokument w walucie

Dokument wpłaty może zostać wprowadzony w różnych konfiguracjach:
  • wszystkie wpisy są w PLN,
  • kontrahent krajowy oraz rachunek walutowy,
  • kontrahent walutowy i rachunek krajowy w PLN,
  • zarówno kontrahent, jak i rachunek w tej samej walucie obcej,
  • kontrahent i rachunek w różnych walutach obcych.

Program w każdym z tych przypadków poprawnie wykona księgowanie, w szczególności wykonując odpowiednie zapisy na konta różnic kursowych, skonfigurowane w Ustawieniach.


Sposób księgowania dokumentu

Dokument płatności jest zapisywany w dzienniku księgowym jako Wpłata.

Schemat księgowania jest następujący:

Nazwa Pola Gdzie je można ustawić Strona
Płatne od = Różne
Na Konto Konta Rozliczeniowe - Konfiguracja Winien
Konto wybrane w wierszach Pozycje Wypłaty -- Ma
Płatne od = Klient
Na Konto Konta Rozliczeniowe - Konfiguracja Winien
Kod Konta w sekcji Pozycje Wypłaty automatycznie uzupełniane dla wybranego Klienta Oddziały Klientów Ma
Płatne od = Dostawca
Na Konto Konta Rozliczeniowe - Konfiguracja Winien
Kod Konta w sekcji Pozycje Wypłaty automatycznie uzupełniane dla wybranego Dostawcy Dostawcy Ma
Płatne od = Wzorzec
Na Konto Konta Rozliczeniowe - Konfiguracja Winien
Konto w wierszach Pozycje Wypłaty automatycznie uzupełniane wg przygotowanego wcześniej wzorca -- Ma

Wprowadzone dokumenty wpłat możemy przeglądać i poprawiać w Modyfikacja Wpłaty.Ograniczenia edycji dokumentów są opisane w Zamykaniu Dziennika.

Ponadto dokument pojawia się w raporcie płatniczym z symbolem KP.